A TISZAFÜREDI MENÓRA NYÍLT ALAPÍTVÁNY  

 

Az alapítványt 1995-ben két tiszafüredi magánszemély hozta létre azért, hogy a Tiszafüreden és környékén élt zsidóság szellemi és épített örökségét gondozza, emléküket megörökítse. Az évek során ez a tevékenység kibővült a tudományos kutatással, oktatással, a magyar zsidó családkutatás segítésével.

Az első tevékenység az 1770-es évektől 1962-ig használt, rossz állapotban lévő helyi temető rekonstrukciója volt. 1995-2000 között ezt széles társadalmi összefogással sikerült elvégezni. Ennek keretében újjáépíttettük az 1924-ben készült, 300 méter hosszú kerítést. A ravatalozóból emlékhelyet alakítottunk ki, ahol négy gránittáblán lett megörökítve a helyi és környékbeli holokauszt mártírok nevei. A rossz állapotú sírokat rendbe hozattuk, a neves rabbik sírjain álló épületeket, oheleket felújíttattuk.

A temető avatása 2000 szeptemberében történt. A védetté nyilvánítás célja a zsidó temető történetileg, művészettörténetileg, kőfaragás-történetileg jelentős sírköveinek és síremlékeinek, a híres rabbik sírházainak, az egykori zsinagóga áthelyezett oromdíszének megőrzése (14/2005. (IV. 5.) NKÖM rendelet 20. §.)

Az alapítvány folyamatosan igyekszik figyelni a temető rendben tartására, amire többször nyertünk pályázatot és Tiszafüred városa is gondot visel.

2004 - 2012 között több mártír megemlékezést tartottunk. 2006 - 2019 között minden év augusztus végén megrendeztük a Tiszafüredi Zsidó Kultúra Napját, széles közönség részvételével. Ennek keretében koncerteket, kiállításokat, előadásokat szerveztünk, ezzel is népszerűsítve, megismertetve a magyar zsidóság történetét, vallását, szokásait, zenéjét.

A tiszafüredi és a Heves megyei zsidóság történetéről adtunk ki könyveket, amelyek maradéktalanul elfogytak és a világ számos könyvtárában megtalálhatóak.

2014-ben a Miniszterelnökség holokauszt pályázatán elnyert összegből a Randolph L. Braham által szerkesztett A magyarországi holokauszt földrajzi enciklopédiáját elérhetővé tettük online. A Goldmark teremben szerveztünk a Magyar Zsidó Levéltárral közös konferenciát. Az ez alkalomra létrehozott, a Heves és Jász-Nagykun-Szolnok megyei zsidóság történetéről szóló hordozható kiállításunkat azóta már több helyen is bemutattuk (Budapest, Heves, Eger, Szolnok, Tiszafüred).

Két alkalommal is segítettünk az Élet Menete vagonkiállítás tiszafüredi lebonyolításában, kuratóriumi tagjaink rendszeresen tartanak előadásokat, holokauszt órákat. 2018-ban részt vettünk és előadásokat tartottunk az IAJGS, a zsidó családtörténeti szervezetek éves konferenciáján, Varsóban.

Kuratóriumi tagjaink közül hárman kaptak kitüntetést, nem kis mértékben az alapítvány keretében elvégzett munkájukért: dr. Lebovits Imre, aki két köztársasági elnöktől is kapott kitüntetést. Dr. Szegő Ágnes, Zám Lajosné Monoki Ildikó, és Füge István, régi segítőnk a MAZSIHISZ a Magyarországi Zsidóságért díjat kapták.

Önkénteseink létrehozták a Zsidó Múlt Facebook csoportot, amelynek tagjai számtalan, a zsidóság értékeit közvetítő információt oszt meg. Kuratóriumi tagjaink működtetik a Zsidó Múlt -> Családkutatás csoportot, amelyen magyar és külföldön élő tagjainknak sok segítséget nyújtunk.

Itt emlékezünk meg elhunyt kuratóriumi tagjainkról: Róna Andorné Dembik Vera, dr. Sári Béla, dr. Kuthy Lajos, dr. Balogh Sándor évekig segítették a munkánkat. Nekik, korábbi és jelenlegi kuratóriumi tagjainknak, és segítőinknek is szívből köszönjük!

Tevékenységünket még számos magánszemély és szervezet segítette, közöttük a MAZSIHISZ, a MAZSÖK, a NEA, a Pantheon Alapítvány, és nem utolsó sorban Tiszafüred Város vezetése, képviselőtestülete. Nekik is nagyon köszönjük!

 

  Juda Schwarcz, Dr. Lebovits Imre

A továbbiakban is várjuk és megköszönjük az Önök 1 %-os felajánlásait, amelyet az alapítvány céljaira fogunk elkölteni, ahogy eddig is tettük.

KÖSZÖNJÜK A FELAJÁNLÁSOKAT:

2022 évi 1% 11432 Ft.

2023 évi 1% 12919 Ft.

Az alapítvány adószáma: 18825327-1-16

 

Tiszafüredi Zsinagóga

 Tiszafüredi Zsinagóga